Fem italienare och en spanjor.
Där har ni Vinfolkets populära och uppfräschade Rödvinspaket – perfekt för vårens grillmåltider.
Och för mycket annat också ... då rödvin är grejen!
Mycket vin för pengarna, ja trots att vi såklart är jäviga i målet, så känns det inte som någon överdrift för detta perfekta rödvinspaket. Tre av dryckerna i härligheten har till exempel plockat åt sig utmärkelser vid diverse tävlingar...
Det mest nordliga av de italienska vinerna härrör faktiskt ändå så långt söderut som mitt i det böljande Toscana. Kommer man med bil på väg SR2 från Florens-hållet, med solglasögonen på och kanske med Laura Pausini eller Antonello Venditti i högtalarna, tar höger in vid Poggibonsi ... så är det ungefär två mil ytterligare och knappt en halvtimme bort.
Här tornar bergsbyarna upp sig, den ena efter det andra, i ett förförande landskap. Två av vinerna kommer från den av oss noga utvalda producenten Fattora Di Pancola (bilden ovan), just i denna del av Italien. Dels Chianti Colli Senesi DOCG, en klassisk Sangiovese, fast också med lite inslag av den mer okända druvan Canaiolo. Dels samma producents L'Andia, en riktigt elegant Chianti Reserva. Ett vin med snygga kurvor med mogen körsbärsfrukt.
Dryga 30 mil sydost, och tar man den snabbaste vägen nyttjar man Autostradan E35 större delen av resan, finner man ett av våra senast inkomna viner. I Abruzzo, detta landskap och stora vinområde strax söder om Marche, ungefär mitt i det långsmala på snedden-landet. Eller halvvägs ner i stöveln, om ni så vill. Det är Montepulciano d'Abruzzo Doc Mayro vi pratar om. Ett vin som under åren fått ett flertal utmärkelser; bland annat Guld-medalj (högsta betyget) två år i rad vid den stora tävlingen Berliner Wine Trophy.
Efter det ska vi ytterligare dryga 50 mil söderut. Mestadels kanske vi trampar längs kustens E55, och tar oss nästan ända ner till klacken, via Pescara, Termolo, Foggia och till och med söder om Bari, innan Salento nås. Här har vi en riktig trotjänare hos Vinfolket, i det populära fyndvinet Flaio Negroamaro Salento.
Ett ö-vin måste såklart också med. Även här handlar det om en prisad sak, i det sardiska Bombarde Cannonau. I detta fall kommer utmärkelsen från Berliner Wine Trophy, Tysklands största och viktigaste vintävling, där alltså Sardinienproducent Santa Maria La Palmas Bombarde Cannonau tilldelades en silvermedalj i början av året! En sköning – rik med tydliga toner av mogna björnbär och körsbär och följt av örter – som utan tvekan ”platsar i startelvan”.
Och så ”utbölingen” då. Katten bland hermelinerna och allt vad det heter. En spanjor nästlar sig alltså också nämligen in, och det är San Valero Particular Garnacha, som hittas långt norrut i landet, inte långt från staden Zaragoza. Från just druvan Garnacha. Och också detta vin har fått guldmedalj vid en vintävling, i Concours International i Frankrike.
Ett paket – se bilden nedan – med som sagt sällsynt mycket vin för pengarna. Vilket plockats fram i två olika varianter; antingen med en flaska av varje (sex flaskor för 795 kronor), eller med två (totalt tolv flaskor för 1.450).
”Lilla paketet” – finns HÄR.
”Stora paketet” – HÄR.
Produkten har blivit tillagd i varukorgen